Lakers produce conference champs in six events

The track and field athletes of Camdenton gathered with the rest of the Ozark Conference Tuesday night in at JFK Stadium in Springfield to settle conference bragging rights.

After all the events were timed, measured and recorded in the books, the Lakers came away with some highlights and produced conference champions in six different events with even more making All-Conference. The Camdenton girls finished fourth with 106 team points trailing conference champion Kickapoo (144.5), West Plains (112.5) and Rolla (111). Meanwhile, the boys finished fifth with 65 points trailing Joplin (132), West Plains (104), Kickapoo (100) and Waynesville (95).

Listed below are the top eight athletes of each event who medaled, made All-Conference and put up points for the Lakers:

GIRLS’ TRACK EVENTS

-100-Meter Dash: Grace Wormek (2nd) 12.71 seconds

-200-Meter Dash: Grace Wormek (1st) 26.06

-400-Meter Dash: Natalie Basham (2nd) 59.34

-100-Meter Hurdles: Natalie Basham (2nd) 14.79 and Kylie Meier (3rd) 15.71

-300-Meter Hurdles: Kylie Meier (1st) 43.89 and Clare Holmes (5th) 48.98

-4x100 Relay: Katie Blackman, Megan Vest, Abbie Miller and Shelby Kurtz (4th) 52.86

-4x200 Relay: Katie Blackman, Kylie Meier, Natalie Basham and Grace Wormek (1st) 1:46.67

-4x400 Relay: Natalie Basham, Clare Holmes, Grace Wormek and Kylie Meier (1st) 4:08.89

GIRLS’ FIELD EVENTS

-Shot Put: Karlie Wolfe (8th) 33 feet and 1 inch

-Discus: Coley Rezabek (7th) 100-00

-Javelin: Coley Rezabek (1st) 123-09 and Shelby Kurtz (7th) 95-10

-Pole Vault: MacKenzie Scott (3rd) 8-06 and Shelby Kurtz (5th) 8-00

-Triple Jump: Abbie Miller (7th) 33-00

BOYS’ TRACK EVENTS

-100-Meter Dash: Eli Griffin (3rd) 11.27 and Jadin Faulconer (4th) 11.29

-200-Meter Dash: Robert Nicklas (4th) 22.91

-400-Meter Dash: Mason Bowles (8th) 54.57

-1,600-Meter Dash: Garrett Mason (7th) 4:51.57

-110-Meter Hurdles: Parker Wormek (6th) 16.64

-300-Meter Hurdles: Christopher Morgan (5th) 42.53

-4x100 Relay: Eli Griffin, Mason Bowles, Robert Nicklas and Jadin Faulconer (8th) 45.64

-4x400 Relay: Eli Griffin, Mason Bowles, Coleman Baker and Jeremeya Bell (6th) 3:43.6

-4x800 Relay: Coleman Baker, Garrett Mason, Jake Thoenen and Logan Morse (6th) 8:57.51

BOYS’ FIELD EVENTS

-Shot Put: Todd Simpson (2nd) 49-02 1/2 and Josh Semau (6th) 47-00 1/2

-Discus: Mason Kinney (8th) 129-10

-Javelin: Gabe Kurtz (1st) 167-06 and Mason Kinney (3rd) 155-03

-High Jump: Jaben Shockley (8th) 5-02

-Pole Vault: Dane Lapine (6th) 11-06

Now, Camdenton will get ready for the postseason and begin the journey to state when the Lakers host 11 other teams in Class 4 District 5 action on May 12.