Mustang girls win small school division

The field was deep and the competition was tough as the athletes of Eldon and Camdenton descended upon Southwest Baptist University on Tuesday morning to take on the S.B.U. Relays.

The divisions were split up into two groups as schools ranging from Class 1 to Class 3 battled against each other while the larger Class 4 and Class 5 schools took on each other.

By the end of the day, the Class 3 Eldon girls won the meet and bested a pool of 37 schools with 123.5 points while the Lamar boys finished first out of 38 schools at 130 points and Eldon captured sixth with 44 points respectively. Meanwhile, the Class 4 Camdenton girls finished third with 73 points amongst a field of 19, trailing only Ozark (92) and Kickapoo (84). The Laker boys came in 11th with 32 points out of 20 schools while Carl Junction took the top prize at 94.5 points.

Listed below are the top eight finishers of each event who earned points and medaled for the Mustangs and Lakers:

ELDON GIRLS’ FIELD EVENTS:

-Pole Vault: Rachel Hanks (3rd) 8 feet and 6 inches and Alexis Lemen (T-5th) 7-00

-Long Jump: Grace Baucom (2nd) 15-05 and Macie Halderman (8th) 14-10 3/4

-Triple Jump: Macie Halderman (3rd) 33-09 1/4 and Cassidy Prater (8th) 31-08

-Discus: Hailey Clifton (1st) 114-10 and Taylor Henderson (2nd) 95-06

-Shot Put: Hailey Clifton (1st) 38-10 and Taylor Henderson (2nd) 33-07

ELDON GIRLS’ TRACK EVENTS:

-100-Meter Hurdles: Anna Herbert (5th) 17.75 seconds

-100-Meter Dash: Nicole Reynolds (8th) 13.63 seconds

-400-Meter Dash: Kristan Wilson (6th) 1:04.19

-800-Meter Run: Lauren Imler (3rd) 2:24.04

-2,000-Meter Steeplechase: Faith Parrent (1st) 8:17.63, Alysa Neighbors (2nd) 8:54.8 and Mariah Wardenburg (5th) 9:18.59

-3,200-Meter Run: Faith Parrent (5th) 12:17.42

-4x100 Relay: Emma Hoback, Macie Halderman, Elizabeth Cochran and Anna Herbert (3rd) 53.53 seconds

-4x200 Relay: Kristan Wilson, Nicole Reynolds, Elizabeth Cochran and Anna Herbert (8th) 1:56.77

-4x400 Relay: Macie Halderman, Nicole Reynolds, Lauren Imler and Kristan Wilson (1st) 4:19.39

-4x800 Relay: Faith Parrent, Alysa Neighbors, Lauren Imler and Kelsey Wallis (4th) 10:38.9

ELDON BOYS’ FIELD EVENTS:

-Long Jump: Isaiah Merida (2nd) 20-01

-Discus: Jakob Krantz (8th) 109-10

-Shot Put: Caleb Wood (7th) 41-00

ELDON BOYS’ TRACK EVENTS:

-100-Meter Dash: Trenton Phillips (3rd) 11.44 seconds and Isaiah Merida (5th) 11.51 seconds

-200-Meter Dash: Trenton Phillips (5th) 23.3 seconds and Isaiah Merida (7th) 23.49 seconds

-400-Meter Dash: Dawson Brandt (5th) 54.54 seconds

-4x100 Relay: Cole Walker, Dawson Brandt, Isaiah Merida and Trenton Phillips (1st) 45.27 seconds

-4x400 Relay: Dawson Brandt, Isaiah Merida, Tristan Burns and Samuel Rivera (6th) 3:46.8

CAMDENTON GIRLS’ FIELD EVENTS:

-Triple Jump: Abbie Miller (8th) 31-10 1/4

CAMDENTON GIRLS’ TRACK EVENTS:

-100-Meter Hurdles: Kylie Meier (2nd) 15.15 seconds and Natalie Basham (3rd) 15.41 seconds

-300-Meter Hurdles: Kylie Meier (1st) 43.32 seconds and Clare Holmes (5th) 48.51 seconds

-100-Meter Dash: Grace Wormek (2nd) 12.48 seconds

-200-Meter Dash: Grace Wormek (3rd) 25.73 seconds

-400-Meter Dash: Natalie Basham (1st) 59.59 seconds

-4x200 Relay: Katie Blackman, Kylie Meier, Natalie Basham and Grace Wormek (1st) 1:45.96

-4x400 Relay: Natalie Basham, Clare Holmes, Grace Wormek and Kylie Meier (1st) 4:04.23

CAMDENTON BOYS’ FIELD EVENTS:

-Pole Vault: Gabe Kurtz (6th) 12-06

-Shot Put: Todd Simpson (6th) 44-08 1/2

-Javelin: Gabe Kurtz (1st) 172-10 and Trenton Flug (8th) 143-02

CAMDENTON BOYS’ TRACK EVENTS:

-100-Meter Dash: Eli Griffin (6th) 11.39 seconds

-300-Meter Hurdles: Christopher Morgan (5th) 43.05 seconds

-2,000-Meter Steeplechase: Garrett Mason (5th) 7:10.41

-4x100 Relay: Mason Bowles, Eli Griffin, Viterio Anderson and Jadin Faulconer (6th) 45.61 seconds

-4x800 Relay: Garrett Mason, Jake Thoenen, Logan Morse and Richard Zago (8th) 9:00.41