|
|
The Lake News Online
  • Lakers fare well at Lebanon Relays

  • Macks Creek and Camdenton results from the Lebanon Relays on Friday, April
    • email print
      Comment
  • The Lakers' track team is off to a strong start this season, and after taking part in the Lebanon Relays on a cold Friday, on April 4, the Lady Lakers put up a strong showing, returning home with six first place finishes. Polly Dinsdale finished first in the 200 meter, Tessa Weber took gold in the 3200 meter run, while McKenzie Wright finished first in the triple jump and the high jump. Two of the Lady Laker relay teams took first.
    On the boys' side, Denver Hansen led the team with two first-place finishes in the 110 and 300 meter hurdles, while the boys' 4x100 took first in the relay. Jacob Wise won the high jump.
    Camdenton competed against three other Ozark Conference teams ( Waynesville, Rolla and Lebanon) along with Dixon, Richland, Crocker and Macks Creek. No team scores were kept.
    Track Results from Lebanon Relays (Camdenton)
    Boys 100 Meter Dash
      1 Eddy, Trey                FR Waynesville            11.24      11.38   4
      2 Winters, Jason            SR Iberia                            11.54   4
      3 Elliott, Ryan             SR Camdenton              11.50      11.62   4
     
    Boys 200 Meter Dash
      1 Kaden, Jordan             SO Rolla                  23.44      23.64   4
      2 Newell, Brandon           JR Lebanon                23.54      23.79   4
      3 Jordan, Kendrick          SO Waynesville            23.94      24.40   4
      5 Hickman, Connor           SR Camdenton              24.24      24.57   4
      9 Martin, Josh              JR Camdenton              24.24      25.40   4
    Page 2 of 13 -  
    Boys 400 Meter Dash
      1 Parks, Austin             SR Rolla                  53.94      52.32   3
      2 Youman, Kain              SO Waynesville            53.44      52.56   3
      3 Kaden, Jordan             SO Rolla                  53.54      52.69   3
      4 Klien, Jacob              JR Camdenton              53.34      54.44   3
      5 Virtue, Kemper            SR Camdenton              54.24      55.40   3
     
    Boys 800 Meter Run
      1 Short, Hunter             JR Rolla                2:04.24    2:08.52   2
      2 Kosbar, James             SO Rolla                2:02.74    2:09.83   2
      3 Rabenold, Jacob           SR Camdenton            2:10.94    2:10.43   2
      8 Kohler, Liam              SO Camdenton            2:12.24    2:19.75   2
      9 Roam, Cole                SO Camdenton            2:18.24    2:21.29   2
    Boys 1600 Meter Run
      1 Kosbar, James             SO Rolla                4:38.24    4:51.26   2
      2 Udchachon, Najim          JR Waynesville          5:02.24    4:51.61   2
      3 Victor, Nick              FR Waynesville          4:58.24    5:04.10   2
    Page 3 of 13 -   7 Jesse, Blake              SO Camdenton            5:15.24    5:17.09   2
     18 Lapeyre, Ryan             FR Camdenton            6:00.24    6:22.12   2
     20 Riner, Steven             FR Camdenton            6:00.24    6:26.37   1
    Boys 3200 Meter Run
      1 Udchachon, Najim          JR Waynesville         10:50.24   11:00.23  
      2 Rabenau, Dalton           SO Rolla               10:41.54   11:03.94  
      3 Wilson, Regan             SR Lebanon             11:20.84   11:26.47  
      4 Jesse, Blake              SO Camdenton           11:15.24   11:29.50  
     
    Boys 110 Meter Hurdles
      1 Hansen, Denver            SR Camdenton              15.10      15.47   2
      2 Johnson, Bobby            SR Camdenton              18.74      17.83   2
      3 Sawyers, Hunter           SO Lebanon                19.64      18.58   1
     
    Boys 300 Meter Hurdles
      1 Hansen, Denver            SR Camdenton              40.34      41.99   2
      2 Hills, Aspen              JR Camdenton              45.14      44.89   2
      3 Farmer, Nigel             JR Waynesville            48.77      46.24   2
    Page 4 of 13 -  
    Boys 4x100 Meter Relay
      1 Camdenton  'A'                                      45.24      45.67   2
      2 Waynesville  'A'                                    45.94      45.74   2
      3 Lebanon  'A'                                        45.34      47.17   2
     10 Macks Creek  'A'                                               51.99   1
     
    Boys 4x200 Meter Relay
      1 Rolla  'A'                                        1:34.24    1:34.45   2
      2 Lebanon  'A'                                      1:34.24    1:35.79   2
      3 Waynesville  'A'                                  1:37.24    1:37.09   2
     -- Camdenton  'A'                                    1:38.24         DQ   2
     
    Boys 4x400 Meter Relay
      1 Rolla  'A'                                        3:38.24    3:32.24  
      2 Camdenton  'A'                                    3:38.24    3:40.84  
    Page 5 of 13 -   3 Lebanon  'A'                                      3:35.24    3:42.46  
     
    Boys 4x800 Meter Relay
      1 Rolla  'A'                                        8:28.24    8:48.17  
      2 Waynesville  'A'                                  9:10.24    9:10.04  
      3 Lebanon  'A'                                      9:05.24    9:11.76  
      4 Camdenton  'A'                                    9:00.24    9:34.23  
     
    Boys High Jump
      1 Wise, Jacob               SO Camdenton            6-00.00    6-00.00  
      2 Harris, Joe               FR Camdenton            6-00.00    5-10.00  
      3 Shoemaker, Seth           SO Crocker              5-08.00    5-06.00  
     
    Boys Long Jump
      1 Dickey, Darrien           SR Iberia              21-02.00   20-01.00  
      2 Froehlich, Aaron          JR Rolla               20-10.00   19-06.00  
      3 Hickman, Connor           SR Camdenton           19-00.00   18-10.00  
      9 Decker, Dylan             FR Camdenton           17-00.00   17-02.00  
    Page 6 of 13 -  
    Boys Triple Jump
      1 Froehlich, Aaron          JR Rolla               43-05.00   42-03.00  
      2 Dickey, Darrien           SR Iberia              40-07.00   42-02.50  
      3 Facien, Demaris           SR Rolla               40-06.00   39-10.00  
     10 Wise, Zack                FR Camdenton           38-00.00   35-04.50  
     12 Georgeoplis, Sam          SO Camdenton           40-00.00   34-11.50  
     
    Boys Shot Put
      1 Bartle, Chase             JR Rolla               42-06.00   43-11.50  
      2 Evans, Austin             SR Lebanon                        43-00.00  
      3 Garcia, Daren             JR Waynesville         39-07.00   42-10.00  
      5 Murdock, Justin           JR Camdenton           40-00.00   42-02.00  
      9 Shamburg, Braxton         FR Camdenton           38-00.00   36-03.50  
    Boys Discus Throw
      1 Evans, Austin             SR Lebanon                          139-06  
      2 Murdock, Justin           JR Camdenton             130-00     125-04  
      3 Loechner, Austin          SR Lebanon                          116-06  
    Page 7 of 13 -   5 Johnson, Bobby            SR Camdenton             125-00     113-04  
      6 Shamburg, Braxton         FR Camdenton             100-00     106-06  
    Girls
    Girls 100 Meter Dash
      1 Belt, Kennedy             SO Waynesville            14.34      13.28   3
      2 Dorsey, Nya               SO Waynesville            13.99      13.46   3
      3 Borden, Maisy             SO Camdenton              12.84      13.49   4
      6 Baker, Emily              JR Camdenton              13.04      13.93   4
     
    Girls 200 Meter Dash
      1 Dinsdale, Polly           JR Camdenton              27.44      27.67   4
      2 Dinsdale, Josie           JR Camdenton              27.64      27.91   4
      3 Bland, Hannah             SR Waynesville            28.64      28.46   4
     
    Girls 400 Meter Dash
      1 Belt, Kennedy             SO Waynesville          1:12.24    1:04.93   1
      2 Holmes, Sophia            FR Rolla                1:03.24    1:05.07   2
      3 Nekola, Wynter            FR Lebanon              1:02.24    1:05.68   2
      6 Hollingsworth, Reghan     FR Camdenton            1:07.24    1:08.11   2
    Page 8 of 13 -   7 Blair, Charlie            SO Camdenton            1:08.24    1:13.33   2
     
    Girls 800 Meter Run
      1 Winfrey, Kelsey           FR Lebanon              2:25.24    2:34.37   2
      2 McCaul, Shannon           JR Rolla                2:31.24    2:36.13   2
      3 Rodriguez, Sophia         JR Waynesville          2:45.24    2:37.27   2
      8 Steingrubey, Maddy        SO Camdenton            2:50.24    3:07.58   2
     11 Avendano, Nayeli          SO Camdenton            3:10.24    3:24.77   1
     15 Bentley, Hannah           FR Camdenton            3:05.24    3:56.17   2
     
    Girls 1600 Meter Run
      1 Hermann, Kellsie          JR Waynesville          6:12.24    6:00.64  
      2 Hedgepeth, Selena         JR Waynesville          6:35.24    6:27.96  
      3 O'Connor, Madelyn         FR Lebanon              6:30.24    6:28.03  
     
    Girls 3200 Meter Run
      1 Weber, Tessa              SO Camdenton           12:41.24   12:44.50  
      2 Hermann, Kellsie          JR Waynesville         13:45.24   13:01.99  
      3 Callier, Joanne           FR Rolla               13:15.34   13:16.03  
     
    Girls 100 Meter Hurdles
      1 Okorie, Ariel             SO Waynesville            15.34      14.97   2
    Page 9 of 13 -   2 Keys, Judy                SR Camdenton              16.44      15.57   2
      3 Carpenter, Kristyn        FR Camdenton              17.34      17.33   2
      4 Hadfield, Mariah          FR Camdenton              17.44      17.55   2
     
    Girls 300 Meter Hurdles
      1 Okorie, Ariel             SO Waynesville            47.54      48.46   2
      2 Keys, Judy                SR Camdenton              52.74      50.84   2
      3 Hicks, Shelby             SO Lebanon                53.34      52.25   2
      4 Hadfield, Mariah          FR Camdenton              56.24      53.97   1
      5 Carpenter, Kristyn        FR Camdenton              53.99      54.12   2
     
    Girls 4x100 Meter Relay
      1 Camdenton  'A'                                      52.44      51.58   2
      2 Waynesville  'A'                                    53.74      52.29   2
      3 Rolla  'A'                                          54.94      56.07   2
     
    Girls 4x200 Meter Relay
    Page 10 of 13 -   1 Camdenton  'A'                                    1:55.44    1:53.34   2
      2 Waynesville  'A'                                  1:54.24    1:53.42   2
      3 Rolla  'A'                                        1:55.24    1:58.43   2
     
    Girls 4x400 Meter Relay
      1 Rolla  'A'                                        4:25.24    4:28.33  
      2 Waynesville  'A'                                  4:40.24    4:33.27  
      3 Lebanon  'A'                                      4:14.24    4:33.97  
      4 Waynesville  'B'                                  4:52.24   x5:19.86  
      5 Richland  'A'                                                5:28.09  
     
    Girls 4x800 Meter Relay
      1 Rolla  'A'                                       10:35.24   10:38.06  
      2 Lebanon  'A'                                     10:10.24   10:51.25  
    Page 11 of 13 -   3 Waynesville  'A'                                 11:00.24   11:20.16  
      4 Camdenton  'A'                                   11:40.24   11:53.19  
     
    Girls High Jump
      1 Wright, McKenzie          SR Camdenton            5-08.00    5-04.00  
      2 Buechter, Becca           SR Iberia               5-04.00    5-02.00  
      3 Okorie, Ariel             SO Waynesville          4-10.00    4-08.00  
      4 Buechter, Mary            SO Iberia               4-06.00    4-06.00  
      4 Bland, Hannah             SR Waynesville          4-06.00    4-06.00  
      4 Dinsdale, Daphne          FR Camdenton            4-08.00    4-06.00  
     
    Girls Long Jump
      1 Okorie, Ariel             SO Waynesville         16-00.00   15-02.00  
      2 Ryckman, Cambria          FR Rolla               15-00.00   14-08.00  
      3 Wright, McKenzie          SR Camdenton           16-00.00   14-03.50  
      5 Borden, Maisy             SO Camdenton           15-06.00   14-02.00  
     12 Sparks, Macy              SR Camdenton           13-00.00   10-11.50  
     
    Girls Triple Jump
    Page 12 of 13 -   1 Wright, McKenzie          SR Camdenton           38-00.00   34-02.00  
      2 Shore, Sophie             SO Camdenton           32-00.00   30-09.00  
      3 Ryckman, Cambria          FR Rolla               31-08.00   30-08.50  
      4 Hadfield, Mariah          FR Camdenton           31-00.00   30-03.00  
     
    Girls Shot Put
      1 Williams, Brianna         JR Waynesville         30-00.00   31-10.00  
      2 Bartle, Madison           FR Rolla               30-08.00   30-06.50  
      3 Wolfe, Ashley             SO Waynesville         28-00.00   30-02.50  
     13 Dinsdale, Daphne          FR Camdenton           26-06.00   23-01.00  
     15 Starks, Lakota            FR Camdenton           26-09.00   21-02.00  
     
    Girls Discus Throw
      1 Young, Rachel             SR Lebanon                           86-01  
      2 Brothers, Kaitlin         JR Iberia                 75-03      82-00  
      3 DeShurley, Jade           JR Rolla                  91-07      81-03  
      4 Wolfe, Jasmyn             JR Camdenton              85-00      81-02  
     12 Starks, Lakota            FR Camdenton              75-00      65-01  
    Page 13 of 13 -  17 Dinsdale, Daphne          FR Camdenton              70-00      47-10 

        calendar