|
|
|
The Lake News Online
  • Lakers fare well at Lebanon Relays

  • Macks Creek and Camdenton results from the Lebanon Relays on Friday, April
    • email print
      Comment
  • The Lakers' track team is off to a strong start this season, and after taking part in the Lebanon Relays on a cold Friday, on April 4, the Lady Lakers put up a strong showing, returning home with six first place finishes. Polly Dinsdale finished first in the 200 meter, Tessa Weber took gold in the 3200 meter run, while McKenzie Wright finished first in the triple jump and the high jump. Two of the Lady Laker relay teams took first.
    On the boys' side, Denver Hansen led the team with two first-place finishes in the 110 and 300 meter hurdles, while the boys' 4x100 took first in the relay. Jacob Wise won the high jump.
    Camdenton competed against three other Ozark Conference teams ( Waynesville, Rolla and Lebanon) along with Dixon, Richland, Crocker and Macks Creek. No team scores were kept.
    Track Results from Lebanon Relays (Camdenton)
    Boys 100 Meter Dash
    1 Eddy, Trey FR Waynesville 11.24 11.38 4
    2 Winters, Jason SR Iberia 11.54 4
    3 Elliott, Ryan SR Camdenton 11.50 11.62 4
    Boys 200 Meter Dash
    1 Kaden, Jordan SO Rolla 23.44 23.64 4
    2 Newell, Brandon JR Lebanon 23.54 23.79 4
    3 Jordan, Kendrick SO Waynesville 23.94 24.40 4
    5 Hickman, Connor SR Camdenton 24.24 24.57 4
    9 Martin, Josh JR Camdenton 24.24 25.40 4
    Boys 400 Meter Dash
    1 Parks, Austin SR Rolla 53.94 52.32 3
    2 Youman, Kain SO Waynesville 53.44 52.56 3
    3 Kaden, Jordan SO Rolla 53.54 52.69 3
    4 Klien, Jacob JR Camdenton 53.34 54.44 3
    5 Virtue, Kemper SR Camdenton 54.24 55.40 3
    Boys 800 Meter Run
    1 Short, Hunter JR Rolla 2:04.24 2:08.52 2
    2 Kosbar, James SO Rolla 2:02.74 2:09.83 2
    3 Rabenold, Jacob SR Camdenton 2:10.94 2:10.43 2
    8 Kohler, Liam SO Camdenton 2:12.24 2:19.75 2
    9 Roam, Cole SO Camdenton 2:18.24 2:21.29 2
    Boys 1600 Meter Run
    1 Kosbar, James SO Rolla 4:38.24 4:51.26 2
    2 Udchachon, Najim JR Waynesville 5:02.24 4:51.61 2
    3 Victor, Nick FR Waynesville 4:58.24 5:04.10 2
    7 Jesse, Blake SO Camdenton 5:15.24 5:17.09 2
    18 Lapeyre, Ryan FR Camdenton 6:00.24 6:22.12 2
    20 Riner, Steven FR Camdenton 6:00.24 6:26.37 1
    Boys 3200 Meter Run
    1 Udchachon, Najim JR Waynesville 10:50.24 11:00.23
    2 Rabenau, Dalton SO Rolla 10:41.54 11:03.94
    3 Wilson, Regan SR Lebanon 11:20.84 11:26.47
    4 Jesse, Blake SO Camdenton 11:15.24 11:29.50
    Boys 110 Meter Hurdles
    1 Hansen, Denver SR Camdenton 15.10 15.47 2
    2 Johnson, Bobby SR Camdenton 18.74 17.83 2
    3 Sawyers, Hunter SO Lebanon 19.64 18.58 1
    Boys 300 Meter Hurdles
    1 Hansen, Denver SR Camdenton 40.34 41.99 2
    2 Hills, Aspen JR Camdenton 45.14 44.89 2
    3 Farmer, Nigel JR Waynesville 48.77 46.24 2
    Boys 4x100 Meter Relay
    1 Camdenton 'A' 45.24 45.67 2
    2 Waynesville 'A' 45.94 45.74 2
    3 Lebanon 'A' 45.34 47.17 2
    10 Macks Creek 'A' 51.99 1
    Boys 4x200 Meter Relay
    1 Rolla 'A' 1:34.24 1:34.45 2
    2 Lebanon 'A' 1:34.24 1:35.79 2
    3 Waynesville 'A' 1:37.24 1:37.09 2
    -- Camdenton 'A' 1:38.24 DQ 2
    Boys 4x400 Meter Relay
    1 Rolla 'A' 3:38.24 3:32.24
    2 Camdenton 'A' 3:38.24 3:40.84
    3 Lebanon 'A' 3:35.24 3:42.46
    Boys 4x800 Meter Relay
    1 Rolla 'A' 8:28.24 8:48.17
    2 Waynesville 'A' 9:10.24 9:10.04
    3 Lebanon 'A' 9:05.24 9:11.76
    4 Camdenton 'A' 9:00.24 9:34.23
    Page 2 of 3 - Boys High Jump
    1 Wise, Jacob SO Camdenton 6-00.00 6-00.00
    2 Harris, Joe FR Camdenton 6-00.00 5-10.00
    3 Shoemaker, Seth SO Crocker 5-08.00 5-06.00
    Boys Long Jump
    1 Dickey, Darrien SR Iberia 21-02.00 20-01.00
    2 Froehlich, Aaron JR Rolla 20-10.00 19-06.00
    3 Hickman, Connor SR Camdenton 19-00.00 18-10.00
    9 Decker, Dylan FR Camdenton 17-00.00 17-02.00
    Boys Triple Jump
    1 Froehlich, Aaron JR Rolla 43-05.00 42-03.00
    2 Dickey, Darrien SR Iberia 40-07.00 42-02.50
    3 Facien, Demaris SR Rolla 40-06.00 39-10.00
    10 Wise, Zack FR Camdenton 38-00.00 35-04.50
    12 Georgeoplis, Sam SO Camdenton 40-00.00 34-11.50
    Boys Shot Put
    1 Bartle, Chase JR Rolla 42-06.00 43-11.50
    2 Evans, Austin SR Lebanon 43-00.00
    3 Garcia, Daren JR Waynesville 39-07.00 42-10.00
    5 Murdock, Justin JR Camdenton 40-00.00 42-02.00
    9 Shamburg, Braxton FR Camdenton 38-00.00 36-03.50
    Boys Discus Throw
    1 Evans, Austin SR Lebanon 139-06
    2 Murdock, Justin JR Camdenton 130-00 125-04
    3 Loechner, Austin SR Lebanon 116-06
    5 Johnson, Bobby SR Camdenton 125-00 113-04
    6 Shamburg, Braxton FR Camdenton 100-00 106-06
    Girls
    Girls 100 Meter Dash
    1 Belt, Kennedy SO Waynesville 14.34 13.28 3
    2 Dorsey, Nya SO Waynesville 13.99 13.46 3
    3 Borden, Maisy SO Camdenton 12.84 13.49 4
    6 Baker, Emily JR Camdenton 13.04 13.93 4
    Girls 200 Meter Dash
    1 Dinsdale, Polly JR Camdenton 27.44 27.67 4
    2 Dinsdale, Josie JR Camdenton 27.64 27.91 4
    3 Bland, Hannah SR Waynesville 28.64 28.46 4
    Girls 400 Meter Dash
    1 Belt, Kennedy SO Waynesville 1:12.24 1:04.93 1
    2 Holmes, Sophia FR Rolla 1:03.24 1:05.07 2
    3 Nekola, Wynter FR Lebanon 1:02.24 1:05.68 2
    6 Hollingsworth, Reghan FR Camdenton 1:07.24 1:08.11 2
    7 Blair, Charlie SO Camdenton 1:08.24 1:13.33 2
    Girls 800 Meter Run
    1 Winfrey, Kelsey FR Lebanon 2:25.24 2:34.37 2
    2 McCaul, Shannon JR Rolla 2:31.24 2:36.13 2
    3 Rodriguez, Sophia JR Waynesville 2:45.24 2:37.27 2
    8 Steingrubey, Maddy SO Camdenton 2:50.24 3:07.58 2
    11 Avendano, Nayeli SO Camdenton 3:10.24 3:24.77 1
    15 Bentley, Hannah FR Camdenton 3:05.24 3:56.17 2
    Girls 1600 Meter Run
    1 Hermann, Kellsie JR Waynesville 6:12.24 6:00.64
    2 Hedgepeth, Selena JR Waynesville 6:35.24 6:27.96
    3 O'Connor, Madelyn FR Lebanon 6:30.24 6:28.03
    Girls 3200 Meter Run
    1 Weber, Tessa SO Camdenton 12:41.24 12:44.50
    2 Hermann, Kellsie JR Waynesville 13:45.24 13:01.99
    3 Callier, Joanne FR Rolla 13:15.34 13:16.03
    Girls 100 Meter Hurdles
    1 Okorie, Ariel SO Waynesville 15.34 14.97 2
    2 Keys, Judy SR Camdenton 16.44 15.57 2
    3 Carpenter, Kristyn FR Camdenton 17.34 17.33 2
    4 Hadfield, Mariah FR Camdenton 17.44 17.55 2
    Girls 300 Meter Hurdles
    1 Okorie, Ariel SO Waynesville 47.54 48.46 2
    2 Keys, Judy SR Camdenton 52.74 50.84 2
    3 Hicks, Shelby SO Lebanon 53.34 52.25 2
    4 Hadfield, Mariah FR Camdenton 56.24 53.97 1
    5 Carpenter, Kristyn FR Camdenton 53.99 54.12 2
    Girls 4x100 Meter Relay
    1 Camdenton 'A' 52.44 51.58 2
    2 Waynesville 'A' 53.74 52.29 2
    3 Rolla 'A' 54.94 56.07 2
    Girls 4x200 Meter Relay
    1 Camdenton 'A' 1:55.44 1:53.34 2
    2 Waynesville 'A' 1:54.24 1:53.42 2
    3 Rolla 'A' 1:55.24 1:58.43 2
    Girls 4x400 Meter Relay
    Page 3 of 3 - 1 Rolla 'A' 4:25.24 4:28.33
    2 Waynesville 'A' 4:40.24 4:33.27
    3 Lebanon 'A' 4:14.24 4:33.97
    4 Waynesville 'B' 4:52.24 x5:19.86
    5 Richland 'A' 5:28.09
    Girls 4x800 Meter Relay
    1 Rolla 'A' 10:35.24 10:38.06
    2 Lebanon 'A' 10:10.24 10:51.25
    3 Waynesville 'A' 11:00.24 11:20.16
    4 Camdenton 'A' 11:40.24 11:53.19
    Girls High Jump
    1 Wright, McKenzie SR Camdenton 5-08.00 5-04.00
    2 Buechter, Becca SR Iberia 5-04.00 5-02.00
    3 Okorie, Ariel SO Waynesville 4-10.00 4-08.00
    4 Buechter, Mary SO Iberia 4-06.00 4-06.00
    4 Bland, Hannah SR Waynesville 4-06.00 4-06.00
    4 Dinsdale, Daphne FR Camdenton 4-08.00 4-06.00
    Girls Long Jump
    1 Okorie, Ariel SO Waynesville 16-00.00 15-02.00
    2 Ryckman, Cambria FR Rolla 15-00.00 14-08.00
    3 Wright, McKenzie SR Camdenton 16-00.00 14-03.50
    5 Borden, Maisy SO Camdenton 15-06.00 14-02.00
    12 Sparks, Macy SR Camdenton 13-00.00 10-11.50
    Girls Triple Jump
    1 Wright, McKenzie SR Camdenton 38-00.00 34-02.00
    2 Shore, Sophie SO Camdenton 32-00.00 30-09.00
    3 Ryckman, Cambria FR Rolla 31-08.00 30-08.50
    4 Hadfield, Mariah FR Camdenton 31-00.00 30-03.00
    Girls Shot Put
    1 Williams, Brianna JR Waynesville 30-00.00 31-10.00
    2 Bartle, Madison FR Rolla 30-08.00 30-06.50
    3 Wolfe, Ashley SO Waynesville 28-00.00 30-02.50
    13 Dinsdale, Daphne FR Camdenton 26-06.00 23-01.00
    15 Starks, Lakota FR Camdenton 26-09.00 21-02.00
    Girls Discus Throw
    1 Young, Rachel SR Lebanon 86-01
    2 Brothers, Kaitlin JR Iberia 75-03 82-00
    3 DeShurley, Jade JR Rolla 91-07 81-03
    4 Wolfe, Jasmyn JR Camdenton 85-00 81-02
    12 Starks, Lakota FR Camdenton 75-00 65-01
    17 Dinsdale, Daphne FR Camdenton 70-00 47-10
Terms of Service

    Events Calendar