|
|
The Lake News Online
  • 27 lake area athletes named to Sportswriters and Sportscasters Association’s All-District football teams

    • email print
      Comment
  • Here is the All-District football teams as voted upon by the Central District Missouri Sportswriters and Sportscasters Association. Lake area athletes in bold.
    Class 1 Offense
    Quarterbacks
    1st Team:
    Zane Jacoby, jr., Westran
    2nd Team:
    Brady Francis, jr., Salisbury
     
    Running backs
    1st Team:
    Jake Ingebriston,  jr., Westran
    Ramon Jamerson, sr., Cole Camp
    Daniel Linneman, jr., Salisbury
    2nd Team:
    Jason Esau, sr., Fayette
    Nathan Vogelsmeier,  sr., Sweet Springs
    Michael Hohne,  sr., Sacred Heart
     
    WR/TE
    1st Team:
    Richard Courtney, sr., Westran
    Jordan Dennis, sr., Westran
    Caleb Tanguay, sr., Sacred Heart
    2nd Team:
    David Richardson, sr., Tipton
    Keegan Wyatt, sr., Salisbury
    Ben Smeltzer, jr., Sacred Heart
     
    Off. Linemen
    1st Team:
    Luke Armentrout, jr., Salisbury
    Ryan Bruce, jr., Tipton
    Zack Hayes, sr., Westran
    John Oliver, sr., Salisbury
    Justin Staiger, sr.,Westran
    2nd Team:
    Wyatt Hayes, jr., Tipton
    Brandon Kitchen, sr., Westran
    Jesse Niccum, jr., Cole Camp
    Aaron Rugen, jr., Tipton
    Ari Jacks, sr., Sacred Heart
     
    Kickers
    1st Team:
    Jordan Aulbur, sr., Westran
    2nd Team:
    Caleb Tanguay, sr., Sacred Heart
     
    All-Purpose
    1st Team:
    Dylan Cooper, sr., Tipton
    2nd Team:
    Mat Curren, sr., Slater
     
    Class 1 Defense
    Def. Linemen
    1st Team:
    Logan Hunt, sr., Westran
    John Oliver, sr., Salisbury
    Brandon Thoennes, so., Cole Camp
    Morgon Wallace, jr., Westran
    2nd Team:
    Mike Davis, sr., Slater
    Dillon Drew, sr., Salisbury
    Zack Hayes, sr., Westran
    Braxton Hazleton, sr., Tipton
     
    Linebackers
    1st Team:
    Dylan Cooper, sr., Tipton
    Jeffery Hall, Sweet Springs
    Jake Ingebriston, jr., Westran
    Collin O’Connell, sr., Fayette
    Chase Lyles, jr., Sacred Heart
    2nd Team:
    Luke Armentrout, jr., Salisbury
    Ethan Chew, so., Fayette
    Nick Ferri, sr., Slater
    Ryan Wood, so., Tipton
     
    Def. Backs
    1st Team:
    Brady Francis, jr., Salisbury
    Parker Howard, jr., Westran
    Tanner Oelrichs, sr., Cole Camp
    Nathan Vogelsmeier, sr., Sweet Springs
    Keyaire Marshall, jr., Sacred Heart
    2nd Team:
    Mat Curren, sr., Slater
    Chance Goff, jr., Fayette
    Logan Hirst, jr., Tipton
    Chad Stover, jr., Tipton
    Jack Smith, jr., Sacred Heart
     
    Punters
    1st Team:
    David Richardson, sr., Tipton
    2nd Team:
    Zane Jacoby, jr., Westran
     
    Coach of the Year:
    Curtis Jasper, Westran
    Page 2 of 5 -
    Class 2 Offense
    Quarterbacks
    1st Team:
    Jordan Hair, so., Blair Oaks
    2nd Team:
    Jeremy Eierman, jr., Warsaw
     
    Running Backs
    1st Team:
    Caleb Bischoff, jr., Blair Oaks
    Skyler Creed, jr., Hallsville
    Dominic Jamerson, jr., Blair Oaks
    2nd Team:
    Saige Hale, sr., Hermann
    Garner Rudroff, sr., So. Callaway
    Justin Menard, sr., No. Callaway
     
    WR/TE
    1st Team:
    Mikel Drehle, jr., Blair Oaks
    Bailey Jelinek, jr., Warsaw
    Haydn Lock, sr., Blair Oaks
    2nd Team:
    Gabe Breuer, sr., Hallsville
    Tommy Procter, jr., Warsaw
    Miguel Hudson, sr., No. Callaway
     
    All-Purpose
    1st Team:
    Cory Hanger, jr., So. Callaway
    2nd Team:
    Christian Elliott, jr., Tolton
     
    Off. Linemen
    1st Team:
    Dalton Fifer, jr., Blair Oaks
    Hayden Haney, sr., Blair Oaks
    Seth Jennings, sr., So. Callaway
    Taylor Kliethermes, sr., Hallsville
    2nd Team:
    Micah Anthony, sr., So. Callaway
    Chris Bach, sr., Cuba
    Chance Crumpton, so., Blair Oaks
    Gage Kee, sr., Warsaw
     
    Kickers
    1st Team:
    Chris Cooper, jr., Blair Oaks
    2nd Team:
    Gage Kee, sr., Warsaw
    Class 2 Defense
    Def. Linemen
    1st Team:
    Chris Bach, sr., Cuba
    Dakota Ballard, jr., So. Callaway
    Jared Privett, jr., Hermann
    Corbin Singer, sr., Blair Oaks
    2nd Team:
    Hayden Haney, sr., Blair Oaks
    Seth Jennings, sr., So. Callaway
    Tyler Taylor, sr., No. Callaway
    Zach Speckhals, jr., Hermann
     
    Linebackers (4 1st Team; 5 2nd Team?)
    1st Team:
    Caleb Bischoff, jr., Blair Oaks
    Neal Hall, sr., So. Callaway
    Payton Wilde, jr., Blair Oaks
    Micheal Pezold, jr., No. Callaway
    2nd Team:
    Collin Drummond, jr., Hallsville
    Jarred Kolbe, jr., Hermann
    Zach Marty, sr., So. Callaway
    Cole Stockman, so., Blair Oaks
    Will Tindal, so., Tolton 
     
    Def. Backs
    1st Team:
    Mikel Drehle, jr., Blair Oaks
    Cory Hanger, jr., So. Callaway
    Garner Rudroff, sr., So. Callaway
    Craig Winkleman, sr., Hermann
    2nd Team:
    Kyle Borland, jr., Hallsville
    Skyler Creed, jr., Hallsville
    Austin Gregory, sr., Tolton
    Dominic Jamerson, jr., Blair Oaks
     
    Punters
    1st Team:
    Zach Marty, sr., So. Callaway
    2nd Team: 
    Adam Schell, so., Blair Oaks
     
    Coach of the Year:
    Brad Drehle, Blair Oaks
     
     
    Class 3 Offense
    Quarterbacks
    1st Team:
    Austin Riley, so., Osage
    2nd Team:
    Zach Etzler, sr., Centralia
     
    All-Purpose
    1st Team:
    Wyatt Greenwalt sr., Eldon
    2nd Team:
    Jacob Francis sr., Boonville
     
    Running Backs
    1st Team:
    Walker Borghardt, jr., California
    Raymond Kwok, sr., Eldon
    Zayne Kyser, jr., Salem
    2nd Team:
    Travis Dean, so., Fulton
    Jesse Hayes, sr., St. James
    Kyler Turpin, sr., Versailles
     
    WR/TE
    1st Team:
    Dylan Jeffries, sr., Osage
    Dalton Lister, sr., Eldon
    Chris Tilson, sr., Fulton
    2nd Team:
    Dalton Horstmeier, sr., Fulton
    Jamal Sconiers,
    Page 3 of 5 - sr., St. James
    Jake Ulmer, jr., Osage
     
    Off. Linemen
    1st Team:
    Wyatt Bashore, sr., Eldon
    Nathan Goans, sr., California
    Colt Reams, sr., Centralia
    Nathan Squires, jr., California
    Cordell Tatom, sr., Salem
    2nd Team:
    Graham Baucom, so., Eldon
    Derek Coffelt, sr., Fulton
    Derek Diekmann, jr., Owensville
    Grady Kay, sr., Boonville
    Alexx Lewis, sr., California
     
    Kickers
    1st Team:
    Aaron Cuevas, sr., California
    2nd Team:
    Chandler Kovar, sr., Centralia
     
    Class 3 Defense
    Def. Linemen
    1st Team:
    Chandler Blackwell, sr., Centralia
    Andrew Broyhill, sr., Boonville
    Marshall Cramer, sr., Salem
    Nathan Squires, jr., California
    2nd Team:
    Clyton Bristol, so., Fulton
    Ryan Escelante, sr., Owensville
    Nathan Goans, sr., California
    Sam Smith, jr., Osage
     
    Linebackers
    1st Team:
    Zack Lemen, sr., Eldon
    Jerry Lutz, sr., California
    Tyler Peterson, sr., Boonville
    Hunter Williamson, sr., Centralia
    2nd Team:
    Seth Crooks, sr., Osage
    Payton Horton, sr., Centralia
    Scott Porter, sr., California
    Garrett Scrivner, so., Eldon
     
    Def. Backs
    1st Team:
    Jaden Barr, jr., California
    David Holland, sr., So. Boone
    Austin Hulbert, jr., Boonville
    Dalton Lister, sr., Eldon 
    2nd Team:
    Logan Armontrout, jr., Centralia
    Eli Floyd, fr., Salem
    Jake Money, jr., St. James
    Wren Rodriguez, sr., Eldon
     
    Punters
    1st Team:
    Jaden Barr, jr., California
    2nd Team:
    Michael Allen, jr., Versailles
     
    Coach of the Year:
    Marty Albertson, California
     
    Class 4
    Only one team selected
    OFFENSE
    Quarterback: Wyatt Porter, sr., Helias.
    Running backs: Garrett Buschjost, sr., Helias; Devin Cott, jr. Marshall;
    Nash Sutherlin, jr., Battle.
    Wide receivers: Logan Harris jr., Marshall; Ryan Tannehill, sr., Helias.
    Tight ends: Hale Hentges, jr., Helias; Jerrion Nelson, soph., Battle.
    Linemen: Jacob Bittle, jr., Battle; Brody Buschjost, jr., Helias; Will Fife,
    sr., Helias; Drew Mizer, jr., Marshall; Blake Wilbers, jr., Helias.
    Kicker: J.C. Szumigala,  sr., Helias
    All-purpose: Michael Tannehill, sr., Helias
    DEFENSE
    Linemen: Chandler Anderson, jr., Battle; Brody Buschjost, jr., Helias; Hale
    Hentges, jr., Helias; Blake Wilbers, jr., Helias.
    Linebackers: Shane Colonius, sr., Helias; Logan Harris, jr., Marshall; A.J.
    Jones, jr., Battle; Michael Tannehill,  sr., Helias; Patrick Ward, sr.,
    Helias; Marshall Willingham, jr., Battle.
    Secondary: Devin Cott,  jr., Marshall; Trent Dudenhoeffer, sr., Helias; Nick
    Haslag, sr., Helias; Jerrion Key,  soph., Battle; J.C. Szumigala, sr.,
    Helias.
    Punter: J.C. Szumigala, sr., Helias.
    COACH OF THE YEAR
    Phil Pitts, Helias
    Page 4 of 5 -
    Class 5
    Offense
    QB: Bo Dean, sr., Camdenton.
    RB: Luke Burris, sr., Camdenton.
    RB: Ronald McLean, sr., Waynesville.
    RB: Andy Satulla, jr., Rolla.
    AP: Varon Martinez, jr., Waynesville.
    WR: Kullen Carlock, sr., Camdenton.
    WR: Ryan Elliott, sr., Camdenton.
    WR: Michael Thompson, sr., Waynesville.
    OL: Jace Hale, sr., Waynesville.
    OL: Ace Martin, sr., Camdenton.
    OL: C.J. Santon, jr., Camdenton.
    OL: Logan Sousley, sr., Camdenton.
    OL: Brendan Wuest, sr., Rolla.
    Defense
    DL: Brigham Arnold, sr., Camdenton.
    DL: Jacob Banholzer, sr., Rolla.
    DL: Colby Rizer, sr., Camdenton.
    DL: Jacob Semple, sr., Waynesville.
    LB: Brendan Babbs, sr., Camdenton.
    LB: Joey Bradford, sr., Waynesville.
    LB: Shayne Cook, sr., Camdenton.
    LB: DeSean Migo, sr., Waynesville.
    DB: Kullen Carlock, sr., Camdenton.
    DB: Lamar Holmes, sr., Waynesville.
    DB: Jordan Webster, sr., Camdenton.
    Coach of the Year: Jeff Shore, Camdenton.
    Page 5 of 5 -
    CLASS 6
    OFFENSE
    QB-Logan Twehous, jr., Rock Bridge
    AP- Gabe Marcantonio, sr., Jefferson City
    RB-Justise Keith, sr., Hickman
    RB-Eli Stout, sr., Rock Bridge
    WR-Alex Ofodile, jr., Rock Bridge
    WR-Jake Pridgin, jr., Jefferson City
    WR-Zach Reuter, sr., Rock Bridge
    OL-Donald Blackmon, sr., Hickman
    OL-Brayden Byrd, sr., Jefferson City
    OL-Jonah Dubinski, jr., Rock Bridge
    OL-Dayton Marcks, jr., Rock Bridge
    OL-Anthony Murphey, so., Jefferson City
    K-Sam Smith, jr., Hickman
     
    DEFENSE
    DL-Marcus Frisby, sr., Rock Bridge
    DL-Hayden Johnson, soph., Rock Bridge
    DL-Grant Jones, sr., Hickman
    DL-Jordan Robinson, sr., Jefferson City
    LB-Ross Alexander, sr., Rock Bridge
    LB-Austin Gerloff, jr., Jefferson City
    LB-Hayden Strobel, sr., Jefferson City
    LB-Matt Troyer, jr., Rock Bridge
    DB-Austin Chiagorom, sr., Jefferson City
    DB-Sabien Cook, sr., Rock Bridge
    DB-Zach Reuter, sr., Rock Bridge
    DB-Vince Spears, sr., Hickman
    P-Mason Murray, sr., Hickman
    Coach-A.J. Ofodile, Rock Bridge
  • Events Calendar