|
|
The Lake News Online
  • Versailles’ Bolton named All-State

    • email print
  • Being named to an All-State team is a huge honor. It gives recognition for all of the work and effort put in by players.
    But the recognition for Versailles' Parker Bolton is more than just that. It's respect.
    It takes a lot to earn these honors, especially with so many champions on the list. In Class 3, in which Bolton was named to the second team as a DH/utility pick in a Class dominated by the state champions, Fatima, and Springfield Catholic.
    Bolton managed to do it on a team that finished the season with a 3-14 record, hitting .512 with a slugging percentage of 1.000. Bolton was the ultimate utility player for the Tigers this past season, playing shortstop when he wasn't pitching, and even catching on occasion, which is made only more impressive with the fact that he made just two errors all season. From the mound, he struck out 68 while walking 19 in 35 innings to go with an ERA of 3.86.
    Here are the all-state baseball teams, as selected by the Missouri Sportswriters and Sportscasters Association:
    Class 5
    First Team
    Pitchers: Ryan Franklin, sr., Fort Zumwalt West; Brian Howard, sr., St. Louis University High; Jordan Knutson, sr., Lee’s Summit; Devin Williams, sr., Hazelwood West.
    Catchers: Colby Fitch, jr., Hickman; Jack Klages, sr., Vianney.
    Infielders: Matt Brown, sr., Vianney; Justin Paulsen, sr., C.B.C.; Zac Perkins, sr., Francis Howell; Jansen Smith, sr., Rock Bridge; Nathan Winfrey, sr., Liberty.
    Outfielders: Eli Dilday, jr., Francis Howell; Monte Harrison, jr., Lee’s Summit West; Lex Kaplan, sr., Ladue; Michael Pfeifer, sr., Willard.
    DH/Utility: Josh Abegg, sr., Holt; Drew Bridges, sr., Carthage; Calvin Munson, sr., Francis Howell.
    Second Team
    Pitchers: Justin Atchison, sr., Willard; Rob Ewald, sr., Ladue; Danny Mannion, sr., Marquette; Dalton Moats, sr., Park Hill.
    Catchers: Joe Schrimpf, sr., C.B.C.; Garrett Taylor, jr., Parkway North.
    Infielders: Daniel Brodsky, sr., Parkway North; Keith Grieshaber, jr., Marquette; Carter Hanford, jr., Pattonville; John Oliver, jr., Staley; Seth Soto, sr., Lee’s Summit North.
    Outfielders: Will Blount, sr., Springfield Glendale; Derek Pike, sr., Fort Osage; Kyle Reed, jr., Blue Springs; Austin Verschoore, sr., Fort Zumwalt West.
    DH/Utility: Logan Gray, sr., Rockhurst; Trevor Schnieders, sr., Helias; Kyle Uhrich, sr., Webster Groves.
    Class 4
    First Team
    Pitchers: Justin King, sr., Logan-Rogersville; Justin Landewee, sr., Cape Girardeau Notre Dame; Ben Lovell, sr., Westminster Christian; Conner Matson, sr., Oak Grove.
    Catchers: Brett Bond, jr., Westminster Christian; Jalen Poindexter, sr., Boonville.
    Infielders: Shane Benes, jr., Westminster Christian; Anthony Herron, jr., Affton; Caleb Hicks, jr., Westminster Christian; Dalton Horstmeier, jr., Fulton; Broc Kreitler, sr., Ste. Genevieve.
    Outfielders: Bryce Bell, sr., Westminster Christian; Jake Ford, sr., St. James; Evan Gruener, sr., Logan-Rogersville; Tyler Wilt, Sr., Savannah.
    Page 2 of 3 - DH/Utility: Colton Webber, sr., Seneca; Gunner Western, sr., Kirksville; Phil Wingbermuehle, sr., Windsor.
    Second Team
    Pitchers: Adam Bieber, sr., St. Mary’s; Tim Evans, jr., St. Charles; Tony Helfrich, sr., St. Francis Borgia; Nick Vaeth, sr., Ste. Genevieve.
    Catchers: Chase Simmons, sr., Cape Girardeau Notre Dame; Wes Summers, sr., Smithville.
    Infielders: Sean Baker, sr., Oak Grove; Matt Foster, soph., Sullivan; Bailey Jenkins, jr., Logan-Rogersville; Zach Nixon, sr., Boonville; Gavin O’Brien, jr., Sikeston.
    Outfielders: Doug Fromm, sr., De Soto; Dakota Glore, sr., Potosi; Dylan Gunnels, jr., Bolivar; Jason Schmied, sr., Duchesne.
    DH/Utility: Cole Doherty, sr., Oak Grove; Payton Rawlins, jr., Seneca; Jacob Renfrow, sr., Hancock.
    Class 3
    First Team
    Pitchers: Tyler Ast, jr. Springfield Catholic; Brendan Beatty, sr., Hallsville; Justin Murphy, sr., North Callaway; Patrick Schnieders, sr., Fatima.
    Catchers: Ryan Fortner, sr., Scott City; Chance Wolfe, sr., Clever.
    Infielders: Brayton Ballenger, jr., Springfield Catholic; Deric Link, sr., Fair Grove; Austin Martin, sr., Valley Park; Sam Preusser, jr., Lutheran: St. Charles; Dylan Riley, sr., Holden.
    Outfielders: Brett Dirnberger, sr., Scott City; Wyatt Porter, sr., Licking; Eric Smith, sr., Springfield Catholic; Tyler Tripp, sr., Maryville.
    DH/Utility: Jay Kaufman, soph., Forsyth; Seth Lehmen, sr., Fatima; Tanner Murphy, sr., Malden.
    Second Team
    Pitchers: Will Funkenbusch, sr., Palmyra; Darren Green, jr., Malden; Jacob Koelling, sr., Blair Oaks; Matthew Tipton, jr., Springfield Catholic.
    Catchers: Tanner Branneky, sr., Lutheran North; Lucas Swindle, jr., Lutheran-St. Charles.
    Infielders: Patrick Dillon, jr., Bishop LeBlond; Jeremy Eierman, soph., Warsaw; Clayton Garrett, sr., O’Fallon Christian; Kalon Honeycutt, sr., Alton; Reid Kesel, jr., Fatima.
    Outfielders: Ed Bargmann, sr., Principia; Jay Billings, sr., O’Fallon Christian; Matt McCullough, jr., Bishop LeBlond; Jacob Mueller, soph., St. Pius X: Festus.
    DH/Utility: Parker Bolton, sr., Versailles; Jashawn McDaniel, sr., New Madrid County Central; Austin Meine, sr., Wright City.
    Class 2
    First Team
    Pitchers: Drew Ince, sr., Hartville; Dustin Houart, jr., Holcomb; Cody Payne, jr., Chaffee; Logan Moose, sr., West Platte.
    Catchers: Jared Meyer, sr., West Platte; Drew Pearson, sr., Cabool.
    Infielders: Austin Essick, sr., Billings; Michael Glover, sr., Holcomb; Riley Brant, sr., Tipton; Ethan Beringer, sr., Harrisburg; Mason Price, jr., Belle.
    Outfielders: Justin Norman, sr., Neelyville; David Hartley, sr., Miller; Shane Umstead, jr., Paris; Matt Keith, sr., Hartville.
    DH/Utility: A.J. Buford, sr., Hartville; Tyler Litterest, sr., Valle Catholic; Chandler Wolf, sr., Russellville.
    Second Team
    Pitchers: Andrew Basler, soph., Valle Catholic; Cameron Terry, sr., Purdy; Travis Phillips, sr., Bloomfield; Dalton Gulick, sr., Miller.
    Catchers: Tyler Niemann, jr., Canton; Gabe Bohnert, sr., Saxony Lutheran.
    Infielders: Cody Birdsong, soph., Neelyville; Jared Walker, sr., Chaffee; Jonah Walker, sr., Crane; Tim Fox, jr., Broomfield; Jackson Burns, sr., Barat Academy.
    Page 3 of 3 - Outfielders: Hunter Simmons, jr., Hartville; Justin Roth, jr., Valle Catholic; Dylan Guthrie, sr., West Platte; Brandon Berhorst, jr., Canton.
    DH/Utility: Daniel Bergtholdt, soph., Valle Catholic; Cody Boyers, sr., Neelyville; Devin Perkins, sr., Westran.
    Class 1
    First Team
    Pitchers: Spencer Kelly, sr., Sturgeon; Seth Ressel, jr., Oran; Brad Roberts, jr., Cairo; Will Sappington, soph., Dadeville.
    Catchers: Drew Flagg, soph., Weaubleau; Alex Heuring, sr., Oran.
    Infielders: Andrew Curry, sr., Santa Fe; Calab Kauffman, sr., Weaubleau; Kody Moore, sr., Oran; Ryan Seidel, soph., Sturgeon; Tyler White, sr., New Franklin.
    Outfielders: Aaron Barratt, sr., Cairo; Ben Hinz, fr., Santa Fe; Jacob Priggel, soph., Oran; Cole Wodrich, sr., Santa Fe.
    DH/Utility: Keaton Graf, jr., Santa Fe; Tyler Hull, jr., New Franklin; Zane Medley, jr., Dadeville.
    Second Team
    Pitchers: Josh Allen, sr., Linn County; Brandon Bridges, sr., Cooter; Trey Green, soph., Northwest: Hughesville; Ty Stillwell, sr., Linn County.
    Catchers: Ben Keathley, soph., Dadeville; Chad Tieman, sr., Santa Fe.
    Infielders: Matt Cumins, sr., Risco; Marcus Rigdon, jr., Naylor; Lance Weber, jr., Atlanta; Wyatt Wilkinson, soph., Santa Fe; Jacob Wood, jr., Linn County.
    Outfielders: Marshall Byers, jr., Lakeland; Christian Long, soph., Dadeville; Tanner Sandker, soph., Sturgeon; Tanner White, soph., New Franklin.
    DH/Utility: Wyatt Ahart, jr., Tuscumbia; Aaron Graham, sr., Naylor; Caleb McCord, sr., Risco.

      • calendar