|
|
The Lake News Online
  • Lady Lakers take first at Ozark Conference meet

    • email print
      Comment
  • »  RELATED CONTENT
  • The Lady Laker track team was crowned Ozark Conference Champion at the conference meet on Wednesday, May 1. Camdenton took first with 131 points while Waynesville finished second with 124.
    This is the first Ozark Conference Championship by any spring sport since Camdenton joined the conference in the 1999-2000 school year.
    The girls placed in 17 of the 18 events. 18 girls won a total of 35 medals and 11 girls earned all-conference in 13 events. Abi Williams, McKenzie Wright, Polly Dinsdale, and Maisy Borden were all-conference in 3 events each. Tessa Weber was all- conference in 2 events. Colleen Magelky, Courtney Foulk, Kendra Brown, Bailey Danuser, Emily Baker, and Josie Dinsdale earned all-conference in one event each. McKenzie Wright took first in all three jumps once again and Tessa Weber set a new school record in the 3200.
    On the boys' side, the Lakers finished fourth with a team score of 87. Camdenton's Chase Nugent took gold in the shot put, while Denver Hanson finished second in both hurdle events.
    Results: shown are the top three competitors in each event, and the local athletes.
    Girls 100 Meter Dash Finals
    1 Samuels, Zjandro Waynesville 12.94 12.90 3 10
    2 Adams, Dorthy Waynesville 13.04 12.97 3 8
    3 Borden, Maisy Camdenton 13.12 13.14 3 6
    4 Williams, Abi Camdenton 13.06 13.23 3 5
    Girls 200 Meter Dash
    1 Samuels, Zjandro Waynesville 26.74 26.63 3 10
    2 Clancy, Tearia Glendale 27.14 26.98 3 8
    3 Montgmery, Aryrela Waynesville 27.94 27.25 3 6
    4 Dinsdale, Polly Camdenton 27.09 27.40 3 5
    8 Baker, Emily Camdenton 27.71 28.66 3 1
    Girls 400 Meter Dash
    1 Bailey, Allison Kickapoo 57.57 59.30 2 10
    2 Adams, Dorthy Waynesville 1:00.04 1:00.18 2 8
    3 Holmes, Sophia Rolla 1:05.24 1:01.56 2 6
    6 Wages, Sarah Camdenton 1:02.53 1:03.39 2 3
    Girls 800 Meter Run
    1 Bailey, Allison Kickapoo 2:24.40 2:26.50 10
    2 Watkins, Hannah West Plains 2:29.24 2:27.58 8
    3 Raynor, Jade Kickapoo 2:30.23 2:28.97 6
    Girls 1600 Meter Run
    1 Franz, Lauren West Plains 5:29.84 5:24.03 10
    2 McCaul, Shannon Rolla 5:09.94 5:25.27 8
    3 Weber, Tessa Camdenton 5:31.61 5:33.83 6
    9 Harmon, Rachel Camdenton 6:06.94 6:23.83
    Girls 3200 Meter Run
    1 Villela, Sayra Parkview 11:52.57 11:58.79 10
    2 Franz, Lauren West Plains 12:00.04 12:15.29 8
    3 Hutchinson, Lindsey West Plains 11:56.24 12:15.54 6
    4 Weber, Tessa Camdenton 12:20.54 12:19.48 5
    7 Ramirez, Elvy Camdenton 13:14.54 13:34.26 2
    Girls 100 Meter Hurdles
    1 Okorie, Ariel Waynesville 16.20 15.94 2 10
    2 Wolford, Erin West Plains 16.94 16.89 2 8
    3 Keys, Judy Camdenton 16.30 16.95 2 6
    10 Reeves, Kenya Camdenton 17.94 19.04 1
    Girls 300 Meter Hurdles
    1 Okorie, Ariel Waynesville 49.74 48.76 2 10
    2 Robeson, Marley Joplin 49.84 51.19 2 8
    3 Rhoads, Samantha West Plains 52.54 51.42 2 6
    8 Keys, Judy Camdenton 51.16 52.67 2 1
    13 Reeves, Kenya Camdenton 57.03 56.02 1
    Girls 4x100 Meter Relay
    1 Waynesville 50.94 50.39 2 10
    1) Samuels, Zjandro 2) Stewart, Kaprina
    3) Dorseey, Mya 4) Jones, Angel
    2 Camdenton 51.61 50.85 2 8
    1) Borden, Maisy 2) Dinsdale, Josie
    3) Dinsdale, Polly 4) Williams, Abi
    3 Parkview 52.34 51.98 2 6
    1) Roerson, Derrione 2) Balbaneda, Selina
    3) Davis, Makalyee 4) Buckley, Aubrey
    Girls 4x200 Meter Relay
    1 Waynesville 1:46.74 1:46.16 2 10
    1) Adams, Dorthy 2) Dorseey, Mya
    3) Jones, Angel 4) Montgmery, Aryrela
    2 Camdenton 1:51.32 1:49.61 2 8
    1) Borden, Maisy 2) Baker, Emily
    Page 2 of 5 - 3) Dinsdale, Polly 4) Danuser, Bailey
    3 Lebanon 1:53.02 1:50.34 2 6
    1) Coffman, Carrie 2) Day, Madison
    3) Harrill, Hannah 4) Larimore, Taylor
    Girls 4x400 Meter Relay
    1 Waynesville 4:14.84 4:11.00 2 10
    1) Adams, Dorthy 2) Eckford, Jamie
    3) Kane, Jorden 4) Thomas, Jynessa
    2 West Plains 4:18.24 4:14.46 2 8
    1) Watkins, Hannah 2) Hedden, Bailey
    3) Lee, Lexi 4) Baca, Hayley
    3 Glendale 'A' 4:17.34 4:14.58 2 6
    1) Penticuf, Stephanie 2) Brand, Emma
    3) Starks, Mariah 4) Clancy, Tearia
    8 Camdenton 'A' 4:21.34 4:30.72 2 1
    1) Wages, Sarah 2) Wright, McKenzie
    3) Williams, Abi 4) Danuser, Bailey
    Girls 4x800 Meter Relay
    1 West Plains 10:03.24 10:23.15 10
    1) Baca, Hayley 2) Watkins, Hannah
    3) Hutchinson, Lindsey 4) Franz, Lauren
    2 Rolla 10:29.14 10:30.37 8
    1) Collier, Madison 2) Brow, Katie
    3) McCaul, Shannon 4) Callier, Joanne
    3 Kickapoo 10:09.21 10:41.48 6
    1) Haloupek, Heather 2) Ozee, Makenzie
    3) Tomanek, Caroline 4) Rebmann, Hannah
    7 Camdenton 11:45.24 11:54.30 2
    1) Avendano, Nageli 2) Hagan, Maddy
    3) Harmon, Rachel 4) Ramirez, Elvy
    Girls High Jump
    1 Wright, McKenzie Camdenton 5-06.00 5-04.00 10
    2 Magelky, Colleen Camdenton 5-02.00 5-00.00 8
    3 Okorie, Ariel Waynesville 5-04.00 4-08.00 6
    Girls Pole Vault
    1 Eldringhoff, Abby West Plains 9-00.00 9-06.00 10
    2 Williams, Abi Camdenton 9-06.00 J9-06.00 8
    3 Grooms, Morgan Rolla 9-03.00 9-00.00 6
    Girls Long Jump
    Preliminaries
    1 Wright, McKenzie Camdenton 17-02.00 17-05.00q
    2 Buckley, Aubrey Parkview 16-09.00q
    3 Holmes, Sophia Rolla 16-07.00 16-02.00q
    5 Foulk, Courtney Camdenton 15-08.00 15-09.50q
    Finals
    1 Wright, McKenzie Camdenton 17-05.00 17-05.00 10
    2 Buckley, Aubrey Parkview 16-09.00 16-09.00 8
    3 Holmes, Sophia Rolla 16-02.00 16-02.00 6
    5 Foulk, Courtney Camdenton 15-09.50 15-09.50 4
    Girls Triple Jump
    Preliminaries
    1 Wright, McKenzie Camdenton 38-04.00 38-00.25q
    2 Ryckman, Cambria Rolla 31-01.00 31-04.75q
    3 Otte, Gabrielle Rolla 31-05.00 31-04.00q
    4 Foulk, Courtney Camdenton 34-07.00 31-03.00q
    Finals
    1 Wright, McKenzie Camdenton 38-00.25 38-00.25 10
    2 Foulk, Courtney Camdenton 31-03.00 32-08.50 8
    3 Ryckman, Cambria Rolla 31-04.75 31-04.75 6
    Girls Shot Put
    Preliminaries
    1 Hueller, Emma Joplin 35-08.00 32-09.25q
    2 Schneider, Shelby Lebanon 34-08.00 32-00.50q
    3 Brown, Kendra Camdenton 32-01.00 31-11.00q
    6 Wolfe, Jasmyn Camdenton 31-02.00 30-08.50q
    Girls Shot Put
    Finals
    1 Hueller, Emma Joplin 32-09.25 34-03.25 10
    2 Brown, Kendra Camdenton 31-11.00 33-01.00 8
    3 Williams, Abriana Waynesville 31-01.00 32-04.00 6
    5 Wolfe, Jasmyn Camdenton 30-08.50 31-06.00 4
    Girls Discus Throw
    Preliminaries
    1 Carter, Emma Lebanon 97-10 96-11q
    2 Smith, Haley Kickapoo 93-04 94-09q
    3 Williams, Abriana Waynesville 86-00 92-05q
    3 Owens, Shelby Kickapoo 97-05 92-05q
    8 Brown, Kendra Camdenton 85-00 74-07q
    Finals
    1 Carter, Emma Lebanon 96-11 96-11 10
    2 Smith, Haley Kickapoo 94-09 94-09 8
    Page 3 of 5 - 3 Owens, Shelby Kickapoo 92-05 93-00 6
    7 Brown, Kendra Camdenton 74-07 77-00 2
    Boys
    Boys 100 Meter Dash
    1 Hargrove, Christopher Parkview 11.08 11.16 3 10
    2 Martin, Aren Lebanon 11.28 11.17 3 8
    3 Green, AJ Parkview 11.55 11.29 3 6
    Boys 200 Meter Dash
    1 Hargrove, Christopher Parkview 22.97 22.37 3 10
    2 Martin, Aren Lebanon 22.14 22.38 3 8
    3 Plake, Jeff Lebanon 23.55 23.18 3 6
    11 Payne, John Camdenton 24.60 24.82 2
    15 Johnson, Bobby Camdenton 24.64 25.29 2
    Boys 400 Meter Dash
    1 Martin, Aren Lebanon 49.72 49.97 3 10
    2 Plake, Jeff Lebanon 50.84 50.80 3 8
    3 Lewis, Loguen Hillcrest 51.57 51.35 3 6
    7 Klien, Jacob Camdenton 54.03 53.65 2 2
    13 Virtue, Kyler Camdenton 55.14 56.00 2
    Boys 800 Meter Run
    1 Haik, Spencer Glendale 1:55.56 1:59.47 10
    2 Medina, Alex West Plains 1:59.24 2:03.15 8
    3 Enochs, Evan West Plains 2:03.24 2:04.74 6
    6 Virtue, Kemper Camdenton 2:06.54 2:07.88 3
    8 Rabenold, Jacob Camdenton 2:11.54 2:10.47 1
    Boys 1600 Meter Run
    1 Haik, Spencer Glendale 4:11.74 4:23.05 10
    2 Mooneyham, Chris Glendale 4:19.72 4:26.88 8
    3 Frazier, Ian Kickapoo 4:33.94 4:28.71 6
    10 Brady, Connor Camdenton 4:46.44 4:47.03
    13 Ryan, Jeremy Camdenton 4:52.54 4:54.24
    Boys 3200 Meter Run
    1 Frazier, Ian Kickapoo 9:59.23 9:50.83 10
    2 Barrett, Camden West Plains 9:47.24 9:55.73 8
    3 Riechman-Bennett, Matt Joplin 9:53.44 9:58.17 6
    9 Ryan, Jeremy Camdenton 10:33.24 10:33.25
    Boys 110 Meter Hurdles
    1 McCormack, Alex Rolla 15.14 15.03 2 10
    2 Hanson, Denver Camdenton 15.40 15.30 2 8
    3 Eldringhoff, Henry West Plains 16.44 16.15 2 6
    Boys 300 Meter Hurdles
    1 McCormack, Alex Rolla 39.64 39.79 2 10
    2 Hanson, Denver Camdenton 41.15 40.46 2 8
    3 Walton, Jordan Parkview 43.30 41.66 2 6
    9 Hills, Aspen Camdenton 44.78 45.66 2
    Boys 4x100 Meter Relay
    1 Parkview 'A' 43.88 43.00 2 10
    1) Green, AJ 2) Hargrove, Christopher
    3) Downey, Maurice 4) Huddleston, Brandon
    2 Lebanon 'A' 44.89 45.10 2 8
    1) Baty, Matt 2) Boer, Michael
    3) Lybarger, Carson 4) Newell, Brandon
    3 Joplin 'A' 45.40 J45.10 2 6
    1) Weathers, Tristan 2) Norsworthy, Adam
    3) Jackson, Mason 4) Gilmore, Terrell
    4 Camdenton 'A' 46.74 45.60 1 5
    1) Johnson, Bobby 2) Martin, Josh
    3) Burris, Luke 4) Klien, Jacob
    Boys 4x200 Meter Relay
    1 Lebanon 'A' 1:31.00 1:29.33 2 10
    1) Cates, Cody 2) Martin, Aren
    3) Newell, Brandon 4) Plake, Jeff
    2 Parkview 'A' 1:31.29 1:31.21 2 8
    1) Green, AJ 2) Hargrove, Christopher
    3) Downey, Maurice 4) Huddleston, Brandon
    3 Rolla 'A' 1:36.24 1:33.99 2 6
    1) Drallmeier, Joe 2) Froehlich, Aaron
    3) Kaden, Jordan 4) McCormack, Alex
    9 Camdenton 'A' 1:38.40 1:54.70 1
    1) Payne, John 2) Johnson, Bobby
    3) Klien, Jacob 4) Virtue, Kyler
    Boys 4x400 Meter Relay
    1 Rolla 'A' 3:32.24 3:26.80 2 10
    1) Short, Hunter 2) McCormack, Alex
    3) Froehlich, Aaron 4) Kaden, Jordan
    2 Lebanon 'A' 3:27.45 3:28.19 2 8
    1) Cates, Cody 2) Bennett, Tony
    3) Martin, Aren 4) Newell, Brandon
    3 West Plains 'A' 3:38.24 3:33.25 2 6
    1) Seeley, Kevin 2) Enochs, Evan
    3) Collins, Darius 4) Washington, Ian
    4 Camdenton 'A' 3:37.84 3:33.74 2 5
    1) Klien, Jacob 2) Hanson, Denver
    3) Virtue, Kyler 4) Virtue, Kemper
    Boys 4x800 Meter Relay
    1 West Plains 'A' 8:22.24 8:13.00 10
    1) Enochs, Evan 2) Keller, Quentin
    3) Nichols, Ransom 4) Medina, Alex
    2 Glendale 'A' 8:24.32 8:16.73 8
    1) Bevel, Conner 2) Haik, Spencer
    3) Lorenzino, Caleb 4) Mooneyham, Chris
    Page 4 of 5 - 3 Kickapoo 'A' 8:28.90 8:28.85 6
    1) Cox, Ryan 2) Craig, Brandon
    3) Hall, Nathan 4) Wilkins, Andy
    7 Camdenton 'A' 8:41.44 8:46.84 2
    1) Virtue, Kemper 2) Brady, Connor
    3) Rabenold, Jacob 4) Kohler, Liam
    Boys High Jump
    1 Riley, Chase West Plains 6-05.00 6-02.00 10
    2 Raynor, Trey Kickapoo 5-10.00 6-00.00 8
    3 Presberry, Indaqual Waynesville 5-10.00 5-10.00 6
    4 Smith, Kyle Camdenton 5-08.00 J5-10.00 5
    6 Burris, Luke Camdenton 5-08.00 5-08.00 3
    Boys Pole Vault
    1 Barslow, Nick West Plains 12-06.00 13-00.00 10
    2 Sippy, Jason Kickapoo 11-00.00 J13-00.00 8
    3 Hawk, David Waynesville 11-08.00 12-00.00 6
    5 Kilpack, Jared Camdenton 12-00.00 J12-00.00 4
    6 Blevins, Nick Camdenton 12-06.00 11-06.00 3
    Boys Long Jump
    Preliminaries
    1 Ugbah, Alex West Plains 21-01.00 22-02.25q
    2 Green, AJ Parkview 22-09.00 21-10.00q
    3 Froehlich, Aaron Rolla 21-04.00 20-09.50q
    4 Martin, Josh Camdenton 21-02.00 20-09.00q
    5 Georgeoplis, Sam Camdenton 20-00.00 20-02.50q
    Finals
    1 Ugbah, Alex West Plains 22-02.25 22-02.25 10
    2 Green, AJ Parkview 21-10.00 21-10.00 8
    3 Froehlich, Aaron Rolla 20-09.50 20-09.50 6
    4 Martin, Josh Camdenton 20-09.00 20-09.00 5
    5 Georgeoplis, Sam Camdenton 20-02.50 20-02.50 4
    Boys Triple Jump
    Preliminaries
    1 Froehlich, Aaron Rolla 44-07.00 43-02.50q
    2 Smith, Kyle Camdenton 43-00.00 42-00.50q
    3 Martin, Josh Camdenton 43-05.00 41-05.00q
    Finals
    1 Froehlich, Aaron Rolla 43-02.50 43-02.50 10
    2 Smith, Kyle Camdenton 42-00.50 42-00.50 8
    3 Martin, Josh Camdenton 41-05.00 41-05.00 6
    Boys Shot Put
    Preliminaries
    1 Nugent, Chase Camdenton 50-00.00 48-06.00q
    2 Stokes, Desean Waynesville 48-11.00 47-02.50q
    3 Nall, Kirkland Kickapoo 48-10.00 44-01.00q
    12 Murdock, Justin Camdenton 45-03.00 39-03.25
    Finals
    1 Nugent, Chase Camdenton 48-06.00 48-06.00 10
    2 Stokes, Desean Waynesville 47-02.50 48-05.50 8
    3 Nall, Kirkland Kickapoo 44-01.00 45-04.00 6
    Boys Discus Throw
    Preliminaries
    1 Stokes, Desean Waynesville 168-06 156-10q
    2 Cornish, Morgan West Plains 124-07 135-05q
    3 Harrell, Sean Parkview 144-09 132-09q
    7 Murdock, Justin Camdenton 129-08 116-10q
    12 Nugent, Chase Camdenton 144-00 106-07
    Finals
    1 Stokes, Desean Waynesville 156-10 156-10 10
    2 Harrell, Sean Parkview 132-09 138-02 8
    3 Cornish, Morgan West Plains 135-05 135-05 6
    4 Murdock, Justin Camdenton 116-10 131-00 5
    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
    1) Camdenton 131
    2) Waynesville 124
    3) West Plains 108
    4) Rolla 81
    5) Kickapoo 76.50
    6) Parkview 52
    7) Lebanon 46
    8) Joplin 44.50
    9) Glendale 30
    10) Hillcrest 2
    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
    1) West Plains 124
    2) Parkview 103
    3) Lebanon 89
    4) Camdenton 87
    5) Rolla 77
    6) Kickapoo 66
    7) Waynesville 51
    8) Glendale 43
    9) Joplin 39.50
    Page 5 of 5 - 10) Hillcrest 21.50

        calendar